Informácie o titule

Napriek všetkému povedať životu ANO (trotzdem Ja zum Leben sagen)

Autor Frankl, Viktor Emanuel

Žáner: Vedy humanitné - Psychológia

Jazyk: Slovenský

Rok: 1998

Rok originálneho vydania: 1997

Popis:

	http://postoy.sk/content/frankl-jeho-%C3%A1no-%C5%BEivotu

Anglická verzia knihy Viktora Frankla Napriek všetkému povedať životu áno bola v rôznych podobách najpredávanejšou knihou z oblasti psychológie. Na začiatku 60. rokov sa stala s nákladom 9 miliónov výtlačkov druhou najpredávanejšou knihou hneď po biblii. Čítali ju väzni, psychológovia, filozofi, obyčajní ľudia i pápež.. Čo je na tejto knihe tak príťažlivé?

Vedec a autor akejsi psychologickej teórie sa dostane do koncentračného tábora. Ako nádej, ktorá ho drží pri živote a ktorá jeho životu dáva zmysel, uchováva v podšívke svojho kabáta rukopis svojej teórie. V nej tvrdí, že pokiaľ pacient nájde zmysel uprostred svojho utrpenia, niečo, čo dáva zmysel jeho životu i uprostred kríz a vo veľmi limitujúcich situáciách, môže znovu nájsť vnútornú rovnováhu.

V Osvienčime mu však spolu so všetkými vecami odoberú i jeho rukopis, musí sa v jednom okamžiku preorientovať. Čo mu teda umožní prežiť? Vzdá sa všetkých nádejí? Jeho prvým krokom bude rozhodnutie chovať sa v súlade so svojou teóriou navzdory patologickému prostrediu. Pobyt v koncentračnom tábore berie ako empirický výskum. Aké je jeho prekvapenie, keď zistí, že i v tak extrémnych podmienkach mu jeho teória umožňuje prežiť.

Po celú dobu vojny je jeho jediným vlastníctvom hebrejská modlitba „Šemá Izrael!“ (židovské vyznanie viery v jediného Boha viď. 5.kniha Mojžišova 6,4-7.) Našiel ju v kapse kabátu, ktorý dostal po príjazde do Osvienčimu.

Hneď po skončení vojny sa vracia do Viedne a spisuje svoje zážitky z koncentračného tábora.

A taktiež vydáva svoj rekonštruovaný rukopis. Na svojej teórii nemusí nič podstatné meniť, je okamžite prijatá. Čo je na nej nového ? Logoterapia sa predovšetkým stavia proti prílišnému determinismu v psychologii. Frankl samozrejme nepopiera, že dedičnosť, prostredie, zážitky z detstva, získané skúsenosti majú na človeka značný vplyv. Značný áno, nie však výlučný.

Vždy i v tej najextrémnejšej situácii, je v človeku priestor slobody. Nikdy človek nie je ako sa hovorí vydaný napospas osudu: i keď je radikálne obmedzený, môže voliť odpoveď na svoj osud. Slovami samotného Frankla: „ Každý deň a každá hodina v koncentračnom tábore dávali tisíce príležitosti k vnútornému rozhodnutiu, ktoré bolo rozhodnutím pre alebo proti prepadnutiu človeka týmto vonkajším silám, ktoré hrozili ulúpiť mu to najvlastnejšie - jeho vnútornú slobodu - a zviesť ho k tomu, aby sa zriekol svojej slobody a dôstojnosti a stal sa iba loptičkou na hranie, obyčajným objektom vonkajších podmienok a nechal sa od nich premeniť v typického koncentráčnika.“

Na zobrazenie a stiahnutie súborov je potrebné sa prihlásiť.;